راهنمای خرید آنلاین روغن موتور خودرو

راهنمای  خرید آنلاین روغن موتور خودرو

راهنمای خرید روغن موتور مناسب برای خودرو

روغن موتور

روغن موتور یکی از اجزای بسیار مهم و ضروری در موتورِ اکثر وسایل به شمار می‌رود. این ماده که در بسیاری موارد به آن روانکار نیز گفته می ‌شود، به این علت که از فرسایش، ایجاد اصطکاک و سایش بین اجزای متفاوت موتور جلوگیری می‌کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت شناخت انواع روغن موتورهای و ویژگیِ هریک و این‌که هر کدام مناسب برای چه نوع وسیله نقلیه و در چه نوع آب وهوا و دمایی هستند بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

ویژگی های روغن موتور

به طور کلی روغن موتور متشکل از روغن پایه و انواع افزودنی‌ها می‌باشد که هر یک از موارد افزودنی باعث ایجاد ویژگی خاصی در این ماده می‌شود. این روغن پایه از نفت خام تهیه شده که به تنهایی قادر به محافظت از قطعات موتور نمی‌باشد. این ماده به علت دارا بودن افزودنی‌هایی همچون موادضد زنگ زدگی، مواد ضدساییدگی، مواد پاک کننده، مواد معلق کننده و ... قادر به انجام تمامی موارد ذکر شده می‌باشد. به عنوان مثال با توجه به این‌که تجمع جرم در داخل موتور ممکن است باعث احتراق شود، وجود یک افزودنی که خاصیت پاکیزگی به روغن موتور ببخشد مانع از احتراق موتور می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های روغن موتور که از اهمیت بسیار بالایی برای سلامت موتور برخوردار است می توان به :

جداسازی و روانکاری قطعاتی که دائم در حال حرکت هستند، ایجاد مقاومت در موتور در هنگام تغییرات دما، زدودن آلاینده‌ها و جلوگیری کردن از تجمع جرم و در نتیجه مسدود شدن اجزاء داخلی موتور و... اشاره کرد. همچنین این ماده به واسطه دارا بودن موادی که مانع از خوردگی و زنگ زدگی موتور می‌شوند باعث افزایش طول عمر موتور اتومبیل می‌شود. به علاوه، این ماده به دلیل آن‌که مانع از گرم شدن بیش از حد موتور و اجزاء آن می شود، تاثیر بسزایی در افزایش راندمان موتور خواهد داشت.

 به علت اهمیت بسیار بالا  روغن موتور در اتومبیل‌ها توجه به دو نکته بسیار حائز اهمیت است: یکی برند و نوع روغن موتور برای استفاده و دیگری فاصله زمانی تعویض روغن.

برند و نوع روغن موتوری که برای اتومبیل خود به کار می‌برید باید به گونه‌ای باشد که سازگاری کافی با موتور اتومبیل شما را با توجه به عمر موتور و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید داشته باشد. همچنین تعویض روغن موتور بر حسب مسافت می‌باشد که در بهترین حالت نیاز است بعد از طی هر 8000 تا 12000 کیلومتر اقدام به تعویض روغن موتور خود کنید. به همین ترتیب در صورتی که شرایط سخت‌تری برای موتور فراهم است؛ برای مثال در صورتی که در اکثر موارد در راه‌ها و جاده‌های بسیار گرم رانندگی می‌کنید و یا مسیر دارای گرد وخاک بسیار زیادی است، به مراتب بعد از طی مسافتی کمتر در حدود هر 2000 تا 5000 نیاز است اقدام به تعویض روغن موتور کنید.

تفاوت‌ها و ویژگی‌های روغن موتور 10w40 و 20w50

تفاوت اصلی روغن موتور 10W40 و 20W50 در گرانروی و یا ویسکوزیته‌‌ آن‌ها است. به صورت علمی به مقاومت اصطکاکی یک مایع یا گاز در مقابل جاری شدن و یا لغزیدن گرانروی یا ویسکوزیته می‌گویند.

به طور کلی نمی ‌توان تعیین کرد که ماده‌ای با ویسکوزیته ‌بیشتر مناسب‌تر از ماده‌ای با ویسکوزیته‌ کم‌تر است. علت این امر آن است که ماده‌ای با ویسکوزیته‌کمتر در بازه‌ خاصی از دما و برای جلوگیری کردن از فرسایش قطعاتی با طول عمر بیشتر مناسب است و به معنای بی‌کیفیت بودن یا مناسب نبودن آن نیست. اعداد نوشته شده در کنار w برای هر یک از روغن‌ها بیانگر ویسکوزیته‌ آن‌‌ها در دما کم و در دما بالا است. به عنوان مثال در روغن موتور 10W40، عدد 10 بیانگر مقدار ویسکوزیته‌ این روغن در دماهای پایینی چون 25- درجه‌ سانتیگراد و عدد 40 بیانگر ویسکوزیته‌ آن در دماهای بالایی مانند 40+ درجه‌ سانتیگراد است.    

به طور کلی روغن موتور 10W40 دارای ویسکوزیته‌ 150 بوده که در اکثر موارد برای استفاده از وسایل نقلیه‌ سواریِ سریع پیشنهاد می‌شود و انتخاب مناسبی برای موتور ماشین‌های سنگین و قدیمی نیست. علت این امر آن است که این نوع روغن جریان بهتری را از قطعات موتور عبور داده و عمل روغنکاری در مدت زمان کمتری توسط این نوع روغن صورت می‌گیرد. روغن موتور 10W40 که نسبت به انواع دیگر روغن موتور‌ها از محبوبیت بیشتری برخودار است در هنگام گرم شدن موتور از قطعات مختلف آن همچون پیستون و یاتاقان در برابر ساییدگی و فرسایش محافظت می‌کند. همچنین این نوع روغن با توجه به این‌که قابلیت حرکت با سرعت بیشتری را دارد، انتخاب مناسبی برای موتوری است که احتیاج به روغنکاری شدید دارد. همچنین با توجه به ویژگی‌های این روغن، استفاده از آن در آب و هوای سرد و فصل زمستان بهتر است.

روغن موتور 20W50 بر خلاف روغن موتور 10W40 بیشتر برای اتومبیل‌های سنگین و نسبتا قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرانروی یا ویسکوزیته این ماده 130 بوده و با توجه به اعداد نوشته شده کنار wکه بیانگر ویسکوزیته این ماده می‌باشد، می‌توان بیان کرد که ویسکوزیته این ماده در دماهای پایین 20 و در دماهای بالا 50 می‌باشد. همچنین این ماده برای اتومبیل‌هایی که برای مدت زمان طولانی با سرعت بالا در حال حرکت بوده اند پیشنهاد می‌شود. علت این امر آن است که در صورت طی کردن مسافتی طولانی با سرعت بالا، موتور اتومبیل بسیار گرم شده و در صورت عدم روغنکاری قطعات مختلف موتور دچار فرسودگی و پارگی‌هایی خواهند شد. بر همین اساس بهترین گزینه برای روغنکاری در این موقعیت، روغن موتور 20W50 خواهد بود. یکی دیگر از موارد کاربرد این روغن موتور، زمانی است که اتومبیل مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته و روشن نشده است.

روغن موتور اسپیدی و مگلوب

شرکت نفت سپاهان یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های نفت خاورمیانه می‌باشد، که از زمان تاسیس در زمینه تولیدات انواع روغن موتور، روغن هیدرولیک، ضدیخ و ... علاوه بر تامین نیاز داخلی اقدام به صادرات روغن پایه نیز نموده است. روغن‌های بنزینی، دیزلی و گازسوز تولیدی این شرکت که تحت عنوان روغن‌های اسپیدی به بازار عرضه می‌شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین این شرکت موفق به دریافت تاییدیه آلمان در زمینه تولید روغن موتور بنز مگلوب شده است.

علاوه بر اهمیت کیفیت روغن موتور در اتومبیل، سازگاری روغن با قطعات موتور نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سازگاری خودرو با یک روغن، نقش بسزایی در عملکرد خوب این وسیله خواهد داشت. روغن موتور اسپیدی علاوه بر آنکه باعث روانکاری قطعات موتور می‌شود، در جلوگیری کردن از زنگ زدگی و خوردگی قطعات موتور نیز تاثیر بسزایی دارد. همچنین بسیاری از محصولات تولیدی این برند به علت دارا بودن برخی افزودنی‌ها، دارای ویژگی چهار فصل می باشند. به این معنا که این مواد قابل استفاده در انواع آب و هوا ها و انواع دماها می‌باشند.

روغن موتور مگلوب نوعی از انواع روغن موتور های بنزینی بوده که به علت ویژگی های منحصربه فرد دارای طرفداران بسیاری می باشد. از نمونه ویژگی های این ماده می توان به عملکرد بی نظیر آن در جلوگیری در فرسایش قطعات در هنگام بالا رفتن دمای موتور و مقاومت عالی در برابر ایجاد کف و خوردگی اشاره کرد. همچنین این ماده برای اکثر خودرو های تولیدی نسل جدید بسیار مناسب بوده و دارای تاییدیه ی شرکت های مطرح جهان می باشد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)